Святыни нашего прихода

В нашем храме в напрестольном Кресте хранится частица святых мощей одного из преподобных отцов Глинской пустыни. Память Собора праведников обители совершается 22 сентября (по новому стилю).

Тропарь святых, глас 4:

Преподобнии и Богоноснии отцы наши Глинстии, / ученьми древних отцев старчество в обители утвердившии, / молитвою, кротостию, постом и смирением / в послушании любовь Христову стяжавшии: / во дни гонения в разсеянии за веру Православную, / яко звезды на небесех всю вселенную просветившии / и ко Христу приведшии. / Молитеся ко Господу, // помиловати и спасти душы наша.

Кондак святых, глас 8:

Наследницы древних отцев бысте, преподобнии, / тех последуя житию и учению, / обычаю и воздержанию, / молитве и предстоянию. / С нимиже, имея дерзновение ко Господу, / прощение согрешений и спасение испросите вопиющым вам: / радуйтеся, отцы Богоноснии, // пустыни Глинския благое прозябение.

Величание:

Ублажаем вас, / преподобнии отцы наши Глинстии, / и чтем святую память вашу, / наставницы монахов // и собеседницы ангелов.

О Глинских святых можно прочитать статью на Интернет-ресурсе «Православие.ру»: https://pravoslavie.ru/101009.html